Як юридично грамотно встановити факт прийняття спадщини та не допустити помилок
Дозвіл спадкових питань є однією з складних категорій справ, розглянутих у суді. Згідно з чинним законодавством встановлено імперативний термін, що дорівнює шести місяцям з дня фактичної смерті самого спадкодавця. Протягом нього спадкоємець може звернутися до нотаріуса за вступом в цю спадщину. Однак, якщо термін звернення до нотаріуса пропущено з неповажної причини і не підлягає відновленню, то існує спосіб визнати самостійний факт прийняття громадянином спадщини через судове рішення.
Випадки прийняття спадщини
Законодавець встановив закритий перелік таких випадків, які виражаються в наступному:
- Особа вже володіє майном. Наприклад, дідусь жив з племінником, інших родичів немає або вони є, але відомості про них не відомі. Після смерті дідуся, в квартирі продовжує жити єдиний спадкоємець – племінник і користується житловим приміщенням як своїм власним; речами, які є в квартирі; побутовою технікою, і іншими особистими речами померлого. При цьому слід зазначити, що вказівка в заяві або в судовому процесі на факт користування особистими речами має істотний сенс для позитивного рішення. Так як користування ними говорить про те, що спадкоємець вступив за фактом у спадок. Також про фактичне прийняття говорить і той факт, коли спадкоємець не жив зі спадкодавцем, але у них є спільне сумісне майно. Так наявність спільної власності позначає, що її власники разом і спільно здійснюють рівні права щодо неї.
- Громадянин управляє майном. Це означає, що спадкоємець робить такі дії, які спрямовані на утримання в цілісності цього майна. Так, наприклад, квартира була здана в оренду, або був погашений борг по комунальних платежах.
- Захист майна від третіх осіб і зовнішніх чинників. Наприклад, в квартирі робиться ремонт, в транспортному засобі встановлюється сигналізація. Якщо це дорогі речі, то їх можна вивезти на зберігання в більш надійне місце (в разі, спадкодавець жив в неблагополучному житло).
- Сумлінне утримання майна. В цьому випадку можуть бути періодичні оплати поточних платежів по ЖКГ послуг. Відносно автомобіля можуть сплачуватися страховки. Якщо утримується тварина, то це забезпечення його кормом і ін. Засобами. При цьому важливо, що кошти повинні бути витрачені особисто спадкоємцем.
- Спадкоємець провів розрахунок за наявними боргами померлого. Тут маються на увазі всі відомі спадкоємцю зобов’язання померлого (кредити, ЖКГ послуги, грошові позики і т. Д.).
Які докази потрібно підготувати?
Процес збору документів займе тривалий час. Тут важливо зібрати потрібні для справи письмові докази. Для початку підготувати документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження, довідки з РАГСу).
У разі спільного проживання, в паспортному столі або керуючої компанії потрібно отримати довідку про місце реєстрації або виписку з будинкової книги, де буде зазначено період проживання зі спадкодавцем.
Якщо успадковане майно є спільним, пайовою, то зібрати документи, які б підтвердили право спадкоємця на цю власність.
Для того щоб довести всі витрати, вироблені на утримання майна, слід зберігати всі чеки і договори, які підтвердять проведені платежі.
При оплаті ЖКГ послуг рекомендується, щоб в квитанції була вказана ПІБ вносителя платежу.
Підійдуть листи з організацій. Вони підтвердять факт користування майном (гаражні, дачні кооперативи, житлові компанії і т. Д.).
При погашенні боргів спадкоємцю слід взяти довідки у кредиторів про те, що саме їм була погашена заборгованість. Або проводити оплату за особистих рахунків, як доказ витрати власних коштів.
Варто відзначити, що дані документи повинні бути оформлені правильно. Договори завірені печатками, скріплені. Довідки організацій або державних органів мати реквізити, підпис керівника, число і дату документа. Чеки легко читані, надруковані, виписки банку і платіжні документи з відміткою про скоєний платіж.
Також до суду можна запросити двох свідків, які б додатково підтвердили про дійсний факт прийняття успадкованого майна спадкоємцем, як він боятиметься про майно, що робить для його збереження, як розпоряджається і т. Д.
Правила складання заяви
Порядок написання заяви про встановлення факту полягає в наступному:
В “шапці” заяви вказується ПІБ та контактні дані заявника (спадкоємця).
У змісті заяви описуються коротко життєві обставини справи. Ким спадкоємець доводиться померлому. Яке майно (вид, адреса розташування) залишилося після смерті. Є чи ні інші спадкоємці. У кращому випадку вказати, що нікого немає, адже спору про право на спадщину немає. Описуються детально які дії спадкоємець вчинив і продовжує робити для збереження і турботи про майно, як володіє їм. Обов’язково посилатися на докладені письмові докази. Також можна вказати осіб, які можуть бути допитані як свідки. Вони також підтвердять обставини, викладені в заяві.
У вимогах важливо написати, що заявник просить встановити факт прийняття спадщини на наявне майно (описати або перерахувати яке) залишилося після смерті (вказати ПІБ та дату смерті).
Заява направляється до міського або районного суду за місцем, де живе спадкоємець. Державне мито за подачу позову про встановлення юридичного факту складе від 92 до 184 грн.
Термін давності звернення до суду з цим вимогою обмежений трьома роками з моменту пропуску шестимісячного терміну. Суд може розглянути справу і після того, як пройде термін позовної давності, якщо про нього в процесі не заявлять інші зацікавлені особи, залучені судом до участі в розгляді спадкової справи.
Таким чином, якщо спадкоємець без поважної причини не набув спадщину у нотаріуса, то через судовий процес можна його прийняти. В даному випадку доведеться зібрати достатньо доказів, які обгрунтовують вимогу про встановлення цього факту.