Юриспруденция

Юриспруденція

Юриспруденція

Зовнішньоекономічна діяльність завжди відрізнялася безліччю труднощів і підвищеним ступенем ризику. Не в останню чергу одним з факторів ризику є високі штрафи за порушення валютного законодавства. Тому юриспруденція є важливою.

Першим етапом до оформлення угоди є договір. У випадку з експортною діяльністю найменші неточності і неоднозначності в договорі здатні породити масу проблем, тому слід гранично скрупульозно підходити до складання цього документа. Проблеми можуть бути з покупцем і банком, перевіряючим угоди з нерезидентами. Щоб уникнути проблем з митною службою потрібно ретельно складати митну декларацію, для податкової служби необхідно надати пакет документів, що включає договір.

Основні правила складання контракту для зовнішньоекономічної угоди

Мова оформлення

Слід пам’ятати, що необхідно надати примірник договору, складений російською мовою, у відповідні державні інстанції. Можна оформити його у вигляді окремих документів, окремо копія російською і окремо на мові іноземного партнера. Але більш зручний і поширений варіант коли копії договору на 2-х мовах представлені у вигляді одного документа, розділеного на відповідні половини.

Вказівка на час і місце укладення договору

Шапка будь-якого контракту повинна містити дані за датою та місцем підписання, а також реєстраційний номер. Номер можна привласнити відповідно до системи реєстрації, прийнятої в компанії одного з партнерів. Рекомендації пропонують уніфікацію номера контракту за рахунок поділу його на 3 смислові групи.

  1. Спочатку наводиться код країн учасників договору за загальноприйнятою міжнародною класифікацією, призначений для оформлення при перетині кордонів, в дволітерні форматі або форматі 3-х цифр.
  2. Далі слід восьмизначний реєстраційний номер організації Покупця або Продавця згідно з прийнятим на території класифікатором.
  3. Остання група символів є порядковим номером договору відповідно до системи реєстрації в компанії Покупця або Продавця. Рекомендується використання п’ятизначної системи.

Дата підписання документа традиційно оформляється у вигляді 3-х пар цифр, дата / місяць /, 2 останні цифри року.

Далі слід вказівку місця підписання і дані сторін договору. Останні включають повні офіційні назви організацій партнерів, Покупця та Продавця, а також повне, що не скорочена назва країни-партнера, а також назви країни куди адресується товар. Крім назв необхідно вказувати код з 3-х цифр з відповідного міжнародного класифікатора.

Структурування договору

Хоча жорсткі вимоги регламентують структуру подібних документів в Україні відсутні. Будь-який договір повинен містити всі дані, необхідні для оформлення угоди.
Нижче наводяться опис рекомендованих пунктів укладається контракту.

Предмет договору

Даний пункт повинен містити повне і точне опис всіх характеристик Товару. Це має на увазі найменування Товару, включаючи назву моделі, його асортимент і комплектацію, країну походження, опис маркування товару. Також ця частина договору повинна містити повні характеристики тари, кількість, масу і габаритні характеристики вантажу. Маркування тари і вантажу повинна проводитися відповідно до міжнародних стандартів.

Вказівка ціни та вартості товару

Слід вказувати вартість як однієї одиниці, так і загальну вартість Товару. Також необхідно вказувати базис поставки, згідно з відповідними міжнародними правилами. А також яким чином будуть проводиться платежі при перетині кордонів.

Опис умови платежу

Даний розділ має на увазі наявність повної інформації про:

  1. Валюті, в якій ведуться розрахункові операції.
  2. Конкретних і чітко обумовлених строків здійснення платежів
  3. Перелік документів про відвантаження відповідних товарів.
  4. Умови і терміни повернення передоплати, у разі якщо доставка Товару не відбудуться.

Терміни поставок

Під цим поняттям мається на увазі як термін прибуття одиничної партії товару в обумовлену точку, так і графік регулярних поставок. Терміном може бути як конкретна дата, так і певне число днів з моменту підписання договору або передоплати.

Опис вимог до товару з урахуванням потенційних транспортних ризиків

Даний пункт регламентує права і обов’язки сторін з урахуванням всіляких транспортних ризиків. У будь-якому конкретному випадку необхідно орієнтуватися на відповідні міжнародні правила.

Перерахування форс-мажорних ситуацій

Форс-мажором називають різні обставини і фактори, які призводять до неможливості виконання умов договору з незалежних від жодної зі сторін договору причин. Оскільки за порушеннями умов слідують санкції, в договорі слід ретельно прописати в яких випадках сторони не несуть відповідальності за невиконання умов договору. У числі подібних факторів як природні катаклізми. Це землетруси, повені, цунамі та інше. Так і суспільно-політичного характеру. Це війни, страйки, повстання. У число подібних обставин входять також зміни в законодавстві та інші політичні і геополітичні рішення.

Розгляд спірних ситуацій (арбітраж)

У разі порушення сторонами договору взятих на себе зобов’язань, а також будь-яких інших розбіжностей між сторонами договору, спір повинен вирішаться в судовому порядку на території однієї з країн. Фахівці рекомендують вибирати територію країни-експортера, в даному випадку України.

Описи типів і механізмів санкцій

Оскільки кожна зі сторін зацікавлена у виконанні протилежною стороною умов контракту, то вкрай важливо прописати різного роду штрафи і пені за подібні порушення.
Наступними пунктами можна прописати будь-які інші умови. Наприклад, терміни коли договір набирає чинності і терміни припинення його дії, домовитися про збірку і тестування обладнання, та інші обставини і послуги.

Завершальний етап оформлення договору зовнішньоекономічної діяльності – постановка контракту на облік в банку. Згідно з діючими на даний момент правилами:

  1. На облік необхідно ставити контракти про імпорт товарів.
  2. Контракт необхідно поставити на облік протягом одного робочого дня.
  3. Як паспорта угоди виступає контракт.
  4. Контракт сумою менше певної суми не вимагає пред’явлення жодних додаткових документів. Але, для проходження платежу необхідно вказати код виду валютної операції.
  5. При цьому банк, в разі сумнівів у легальності, залишає за собою право запросити будь-які стосуються угоди документи.
  6. Надавати довідку про валютної операції більше не була необхідною.
  7. Вартість контракту в іноземній валюті оцінюється за курсом на момент укладення контракту.
  8. Протягом ще одного дня банк зобов’язаний повідомити присвоєний контрактом унікальний номер.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери» – Юриспруденція

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: