Кримінальне законодавство

Кримінальну право є однією з найбільш складних і заплутаних галузей юрисдикції. І це цілком обгрунтовано, тому що буквально всі справи, пов’язані з кримінальним законодавством України, мають значущий вплив на життя людини, а то й кількох людей. При цьому, особливо істотно позначаються помилки, зроблені в процес розглядів. Саме тому необхідно максимально чітко розуміти всі ризики і наслідки взаємодії з кримінальним правом.

Кримінальне законодавство України

Звичайна людина, опинившись в ситуації, коли необхідно захистити свої інтереси, скориставшись кримінальним законодавством, просто не зможе домогтися бажаного результату. Пов’язано це зі звичайним незнанням усіх тонкощів і деталей законів і поправок до них. Для того, щоб максимально ефективно вирішити дане питання обов’язково необхідно звертатися до кваліфікованого фахівця, який професійно займається кримінальним законодавством України.

Що підпадає під кримінальне законодавство України

В Україні кримінальним законодавством регулюється досить великий спектр правопорушень. Не рідко, дані проступки тісно перетинаються з іншими галузями юриспруденції. Однак, в повній мірі до розглядів з використанням кримінального права в якості найвищої форми правосуддя відносяться:

  • Злочини, які спрямовані проти життя або здоров’я людини;
  • Злочини, які зачіпають економіку;
  • Злочини, які зачіпають приватну власність;
  • Злочини, які зачіпають суспільну безпеку.

Такі справи в переважній більшості випадків доходять до стадії судових розглядів. При цьому, сторона, яка потребує захисту має право на адвоката, що представляє її інтереси в суді. У разі, коли коштів на оплачуваної юриста немає – пропонуються послуги безоплатних адвокатів.

Якщо все ж, вина підозрюваного буде доведена, йому буде винесено вердикт згідно кримінального законодавства України.

Джерела кримінального права України

Під джерелами кримінального права мається на увазі явища і документи, в яких розміщується та чи інша інформація стосовно кримінально-правових відносин. В Україні таке джерело повинен мати загальноприйняту і обов’язкову форму, визнану державою. До джерел кримінальної справи в Україні відносяться:

  • Конституція України;
  • Кримінальний кодекс України;
  • Рішення Конституційного суду;
  • Міжнародні договори;
  • Практики Європейського суду з прав людини;
  • Правова доктрина;
  • Інші джерела кримінального права.

Кожен з цих пунктів має своє місце в загальній системі кримінального права і розміщуються вони відповідно до пріоритетів. Тобто, найвищим і найважливішим джерелом кримінального законодавства в Україні є саме Конституція. Якщо, буде прийнята кримінально-правова норма, яка не відповідає Конституції, то вона є не дійсною і автоматично втрачає свою юридичну силу.

Актуальні зміни кримінального законодавства України

Як і будь-які правові відносини – кримінальне право не стоїть на місці. Буквально щодня розглядаються нові і нові поправки до законів, які так чи інакше змінюють ситуацію на арені юриспруденції. Так, з’являються нові лазівки, які можуть зіграти на руку усталеним гравцям або ж закрити шлях відходу і підкріпити позиції держави і загальної справедливості.

Найбільш продуктивним періодом, в плані змін у кримінальному праві, є літо 2020 року. Тоді, Верховна Рада України працювала в «турбо» режимі і приймала важливі закони вкрай швидкими темпами.

Однак важливих поправок в кримінальне законодавство України було не так багато. Нижче розглянуті найбільш цікаві та значущі поправки в Кримінальному кодексі України, які, на думку експертів, варті уваги:

  • Закон «Про зміни» має на увазі створення окремого структурованого підрозділу, що спеціалізується легких порушеннях. Це було зроблено для розвантаження судового апарату і оптимізації юридичних процесів;
  • Злочини більше не діляться на легкі, середньої тяжкості, тяжкі та дуже тяжкі. Нова система класифікації виглядає наступним чином: проступки, нетяжкі, тяжкі та особливої тяжкості злочину;
  • Значне посилення штрафів за проступки;
  • Для деяких статей з’явилося посилення у вигляді позбавлення волі.

Якщо ви не є злочинцем, ці всі поправки навряд чи будуть мати велике значення. Знати їх потрібно тільки для того, щоб захиститися або розуміти, що може загрожувати вашому кривдникові. Пам’ятайте: Кримінальний Кодекс України не потрібно вивчати «на зубок», але користуватися ним теж потрібно вміти. А допомогти з цим може тільки професіонал.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери»