Наследование банковского вклада

Спадкування банківського вкладу

Банківські вклади: успадкування

Спадкування банківських вкладів – це отримання спадкоємцями згідно із законом або за заповітом коштів, що є на рахунку в банку у спадкодавця.

Наслідувати гроші з банківського рахунку можна у різний спосіб.

 1. Спадкування банківського вкладу згідно із законом у порядку черговості. Цей вид успадкування має місце тоді, коли відсутній заповіт. Усього існує 7 черг, заснованих на ступені спорідненості. Найближчі родичі – це спадкоємці перших черг.
 2. Спадкування за заповітом. У заповіті спадкодавець може вказати будь-якого спадкоємця, незалежно від ступеня його спорідненості з ним. Проте, існує група осіб, має обов’язкову частку, навіть якщо вони були згадані у заповіті. Це неповнолітні та утриманці, які перебували на утриманні у спадкодавця. Їхня обов’язкова частка становитиме 50% від тієї частки, яку вони мали, якби успадкували за законом.
 3. Заповідальне розпорядження. Має рівну із заповітом юридичну силу. Воно оформляється однією чи кілька вкладів, що у одному банку. Якщо депозити перебувають у різних банках, то заповідальні розпорядження знадобляться кожен банк. Не вимагає завірення нотаріуса і пишеться у відділенні банку.
  Заповіт оформляється в нотаріальній конторі, а заповідальне розпорядження пишеться у відділенні банку і вимагає нотаріального посвідчення.

Для того, щоб дізнатися про наявність вкладів у банках у померлого спадкодавця, подаються запити до різних банків. Дотримуючись банківської таємниці, банки не дадуть жодної інформації особисто родичам.

Отримання грошей із вкладу

 1. Збирання документів для подачі нотаріальної контори. Сюди входить:
  1. паспорт спадкоємця;
  2. свідоцтво про смерть;
  3. документ, що підтверджує ступінь спорідненості;
  4. документ, що підтверджує наявність вкладу у банку;
  5. заяву про вступ до спадкових прав.
   Нотаріус має право вимагати інші документи, необхідні для розгляду та відкриття справи.
 2. Після розгляду заповідальної справи нотаріусом видаються свідоцтва, що підтверджують право на отримання вкладу. Якщо спадкоємців кілька, то у свідоцтві вказуються їхні частки.
 3. Звернення до банку. З виданими свідоцтвами та документами, що засвідчують особу, спадкоємці звертаються до відділення банку, де зберігається вклад. В окремих випадках банк має право вимагати інші необхідні документи. Наприклад, угода про розподіл грошей, якщо спадкоємців кілька.
  Складніше отримати кошти, що перебувають на рахунках інших країнах. Складність полягає в тому, що в іноземному банку потрібно підтвердження особистості того, хто звернувся, а це можливо зробити лише при особистому відвідуванні. Порядок отримання та виплат грошей регулюється законодавством тієї країни, де є внесок.

Дострокове отримання грошей з депозиту можливе тоді, коли:

 • Спадкоємець доведе, що крім нього немає і не може бути інших спадкоємців, нотаріус видасть йому свідоцтво про право на спадщину, але на практиці це вкрай рідко.
 • Кошти, що зберігаються на депозиті, підуть на витрати, пов’язані з влаштуванням похорону, на оплату проведеного лікування, яке проходив померлий спадкодавець, на охорону майна протягом 6 місяців, доки спадкоємці не вступлять у спадкові права. Тут необхідно буде надати документи, що підтверджують необхідність виплати коштів (чеки, договори та ін.).

Особливості наслідування банківських вкладів

 1. Спадкування банківського вкладу неповнолітніми можливе лише за участю опікуна, піклувальника чи іншого законного представника.
 2. Банки не шукають спадкоємців вкладу. Цим мають займатися спадкоємці самостійно. Якщо внесок залишився не затребуваним, через встановлені законом терміни він перейде у власність держави.
 3. Грошові вклади, як і інше майно, що успадковується, не обкладаються податком, але спадкоємці сплачують держмито за отримання свідоцтва про право на спадкування.
 4. За вступ до права спадкування спадкоємцем доведеться сплатити нотаріальний збір, який становить 0,3% від суми вкладу.
Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: