Основна теза, який проголошує трудове законодавство України звучить наступним чином: кожна людина має право на працю. Це офіційно прописано в Конституції, а тому підкріплюється постійно оновлюються законами. При цьому, праця повинна проходити в сприятливих для людини умовах, які відповідають покладеним для України вимогам до безпеки, захисту здоров’я і т. Д.
Трудове законодавство України
Крім того, кожна праця повинна бути оплачена. Оплата повинна здійснюватися відповідно до договору, який підписується між сторонами угоди про наймання співробітника. Саме цей договір є основним аргументом в суперечках між роботодавцем і працівником. Тому дуже важливо уважно читати документ перш, ніж підписати його. Він же є ключовим фактором, за яким відповідно до трудового права можна починати суперечки про незаконне звільнення та інших конфліктних ситуаціях. Нерідко через розбіжності персоналу з начальником відбуваються і інші неправомірні дії, згідно трудового права. Однак для того, щоб краще оперувати трудовим законодавством і підкріплювати всі свої слова офіційними законами України краще вдатися допомоги юриста. Є фахівці з вузьконаправленої діяльністю, які профільно займаються справами, пов’язаними з трудовим правом. Завдяки таким захисникам можна легко розібратися і юридично вирішити проблему, якщо така існує. Найчастіше розгляду навіть не доходять до стадії суду.
Ключова роль договору про найм в трудовому праві
За статистикою, більшість розбіжностей на роботі відбуваються через не правильного складання відповідного договору про наймання персоналу. В основному, проблеми виникають через пунктів, які були недостатньо розуміють або не до кінця оприлюдненими. Працівники можуть підписати те, з чим формально не завжди згодні. Для того, щоб нівелювати всі ризики маніпуляцій з боку роботодавця або співробітника рекомендуємо в обов’язковому порядку вивчити весь договір. Вкрай важливо звертати увагу на дрібний шрифт, де можуть надаватися не вигідні пункти для сторони договору.
Найкраще, перед підписанням договору про найм проконсультуватися з фахівцем, який зможе пояснити кожен рядок більш детально. Фахівці зможуть розтлумачити кожне речення документа, для чого воно потрібне і які наслідки може принести. Скористатися послугами юриста при вирішенні такого питання вірне рішення, якщо сторона договору бажає захистити себе.
Юристи точно знайомі з усіма нормами трудового законодавства України та знають, що гарантовано має виконуватися всіма сторонами.
Питання звільнення в трудовому законодавстві України
Це, напевно, найпопулярніший конфлікт, який може виникати між сторонами договору. Через конфліктних ситуацій, начальство може вдатися до вирішення звільнити того чи іншого працівника. Однак, наскільки це правомірна дія – варто розібратися. З такими питаннями, найкраще відразу звертатися до фахівця. Трудове право з кожним роком змінюється. У ньому з’являються все нові і нові пункти і норми, які просто нереально відстежити, якщо не займаєшся цим професійно.
Але, варто враховувати, що тепер, згідно з новим зміною в трудовому законодавстві України, роботодавець може звільнити працівника без зазначеної причини. В такому випадку, він зобов’язаний сплатити наймита грошову компенсацію в розмірі не менше ніж дві місячні зарплати. Однак, сам процес має деякі аспекти, які можуть вплинути на рішення звільнення. Так, до цих пір не можна звільняти учасників профспілкових груп, вагітних або які перебувають у декретній відпустці жінок. Якщо з якихось причин, роботодавець порушив трудове право – краще звернутися до фахівця. Про інші нововведення трудового законодавства України поговоримо нижче.
Нововведення і зміни в трудовому законодавстві України
Виходячи з того, що трудове право України буквально кожен день піддається змінам, ми виділили кілька важливих, на думку експертів, моментів, які точно необхідно більш детально вивчити кожного працівника. Серед них:
- Передбачений відпочинок за рахунок фірми в розмірі 24 днів. За свій рахунок відпустку можна брати максимум на 30 днів.
- За понаднормові години роботи, начальник тепер зобов’язаний оплачувати не подвійний розмір оплати, а всього лише 120% від стандартної суми.
- У 2021 році в Україні збираються відмовитися від такого поняття як трудова книжка.
Також, новий документ розглядає такі аспекти трудової діяльності як віддалена і дистанційна робота. У зв’язку з пандемією, трудове законодавство починає адаптуватися під сучасні реалії, а тому дані галузі звичної всім роботи починають отримувати правову основу і підтримку.