Раздел имущества между наследниками

Розділ майна між спадкоємцями

Розділ майна

Розділ майна між спадкоємцями згідно Цивільного Кодексу України можливий або за заповітом, або за законом, якщо покійний не турбувався належним оформленням своєї останньої волі. Законодавство ж передбачає масу нюансів і тонкощів, які враховуються при розділі успадкованого родичами майна (рухомого та нерухомого) і які доступні тільки професіоналам.

Розділ майна між спадкоємцями за законом

Якщо померлий залишив заповіт, та ще грамотно його склав, найчастіше питань не виникає. Нотаріус без проблем оформить всі необхідні документи згідно з чинним законодавством країни.

Припустимо, спадкоємець один і немає інших претендентів – все просто і зрозуміло, він один і претендує на всю спадщину. Найчастіше буває, що спадкоємців 2, 3, словом кілька, і врахувати інтереси кожного не завжди вдається. Нерідко справа доходить до суду.

Законодавство встановлює черговість спадкоємців:

  1. в першу чергу успадковують майно діти, чоловік або дружина, батьки померлого;
  2. спадкоємці другої черги – брати, сестри, а також дідусі та бабусі;
  3. спадкоємці, чия черга третя – дядьки й тітки, відповідно, племінники і племінниці;
  4. є ще четверта і п’ята черги для далеких родичів, а також шоста.

Як розділяється майно серед спадкоємців першої черги

Розділ майна серед спадкоємців першої черги, як каже закон, здійснюється в рівних частках. Наприклад, якщо в спадок вступають двоє людей – кожен має половину рухомого і нерухомого майна. Якщо ж спадкоємців три – кожним успадковується третину. І, відповідно, якщо чотири – чверть всіх успадкованих будинків, квартир, машин, гаражів і т. Д.

Після прийняття спадщини родичі можуть домовитися, як їм краще користуватися нерухомістю та іншим майном. Для цього необхідно скласти цивільно-правовий договір, згідно з яким і розділяється успадковане майно. Договір засвідчується у нотаріуса.

Розділ майна між спадкоємцями «в натурі»

Кожен з отримали в спадок в певних частках частину майна має право володіння, користування а також розпорядження цим майном на праві спільної часткової власності.

Наприклад, якщо був успадкований будинок – найчастіше співвласники хочуть мати у володінні свою частину, тобто частку будинку «в натурі». Можна скласти договір про спільне користування майном. Але це означає, що співвласник має лише частку в праві спільної часткової власності.

Щоб змінити цю ситуацію, потрібно розділити майно «в натурі» і правильно оформити це у нотаріуса.

Якщо є кілька власників, то успадковану нерухомість найчастіше хочуть розділити на окремі приміщення. Нерухомість (в нашому випадку будинок) можна розділити на окремі квартири, наприклад, частини будинку з окремими входами, якщо є технічна можливість.

Експерти дають свій висновок про те, чи є така можливість. Якщо не вдається розділити будинок ідеально, пропорційно успадкованої частці, то можливо вирішити питання про матеріальну компенсацію тим, кого «обділили».

У підсумку, припиняється спільна часткова власність на будинок. І всі спадкоємці набувають право приватної власності на своє приміщення. Далі – привласнення нового адреси, і кожен власник може розпоряджатися своїм майном незалежно від інших.

Виділ частки «в натурі»

Крім поділу майна між усіма спадкодавця, є ще один варіант – виділ частки «в натурі».

Один із співвласників, наприклад, захотів виділити таку частку і при цьому є окрема частина житла і технічна можливість для цих перетворень. Якщо всі згодні, готується і нотаріально посвідчується відповідний договір.

Якщо не вдалося досягти домовленості між співвласниками, то з найбільшою ймовірністю питання доведеться вирішувати в судовому порядку.

Отримав таку частку більше не є співвласником, він володіє тільки своєю частиною будинку, якій присвоюється нову адресу.

Власність інших співвласників залишається спільною. Але в зв’язку з тим, що частки в майні змінилися після виходу одного з них, провадиться перерахунок належать часткою з наступною держреєстрацією.

Приблизний перелік необхідних документів

Якщо має бути вступити в спадок, в обов’язковому порядку будуть потрібні наступні документи, хоча це і не весь перелік:

  1. паспорт громадянина України та ідентифікаційний код;
  2. всі правовстановлюючі документи на успадковане майно;
  3. техпаспорт на будову;
  4. документи на землю (земельну ділянку);
  5. документи, що підтверджують родинні зв’язки зі спадкодавцем.

Якщо правонаступником виступає дитина, то його інтереси представляє опікун.

Можна відмовитися від своєї частки у спадщині (буває і таке) і зробити це потрібно в перші 6 місяців після відкриття спадщини.

Розділ майна між спадкоємцями в Україні здійснюється будь-яким нотаріусом. Однак якщо виникають проблеми і без суду їх не вирішити – тут вже обов’язкова допомога адвоката – фахівця з цивільного права.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: