Авторское право

Авторське право

Що таке авторське право

Щоб зрозуміти суть цього виразу, почати слід з поняття «автор». Це людина, яка придумала і будь-яким чином висловив (наприклад, записав) твір науки, літератури чи мистецтва. Сюди входять творчість, наука, архітектура і багато іншого.

Авторські права

Авторське право включає в себе відразу кілька видів прав, і всіма ними володіє творець (зрозуміло, має бути точно відомо, що саме ця особа є автором). Згідно з Цивільним кодексом, автор твору має права:

 • тільки він може використовувати своє дітище так, як йому хочеться. Автор не зобов’язаний радитися з ким-небудь, також він може використовувати свій твір для отримання прибутку або не використовувати, публікувати його чи ні;
 • ніхто, крім нього (і співавторів, якщо такі є), не може вважатися автором твору. Саме він створив своє творіння, а не хто-небудь інший;
 • є можливість пустити в народ твір під своїм ім’ям або псевдонімом, як йому того хочеться (широко відомі псевдоніми А. П. Чехова – яскравий приклад);
 • без згоди автора не можна змінювати, скорочувати, доповнювати і т. д. його твір. Т. е. Законом охороняється недоторканність твори автора;
 • тільки автор вирішує, публікувати створене чи ні. Більш того, він також може відмовитися від публікації, навіть якщо раніше погодився на це, але тоді він буде відшкодовувати можливі збитки.

Авторські права на інтелектуальну творчість

До речі, такі права стосуються великого списку плодів інтелектуальної роботи:

 1. драматичні і музично-драматичні твори;
 2. література;
 3. пантоміма;
 4. хореографія;
 5. музика, аудіо;
 6. образотворче мистецтво: живопис, скульптура, дизайн та ін.,
 7. архітектура, креслення, макети;
 8. фотографія;
 9. географічні карти, плани, ескізи;
 10. бази даних;
 11. реклама;
 12. комп’ютерні програми (вони, до речі, захищені точно так же, як літературні твори).

Цей список можна продовжити, оскільки форм вираження людських думок досить багато.

Цікава деталь: навіть якщо ми не будемо оприлюднювати наші труди, але як-небудь їх запишемо або відобразимо (навіть в усній формі), то авторські права на них все одно діють. Досить довести, що саме ця людина – автор. Не потрібно ніяк реєструвати твір.

Нюанси застосування авторського права

Розглянемо детальніше різні нюанси застосування закону. Він не зачіпає такі нефізичні категорії як спосіб, принцип, відкриття, фактичні дані, мова програмування і інформацію про надра. На цей перелік права не можуть належати комусь.

Якщо автор обробляє, аранжує, переводить (цей ряд можна продовжити) будь-який твір, то він буде мати права тільки на результати своєї роботи: наприклад, перекладач «Гаррі Поттера» володіє авторським правом тільки на перекладений текст. Аналогічно відбувається, якщо автор з декількох джерел становить свій матеріал, будь то сайт або енциклопедія: йому належить авторство тільки на підсумки роботи (вибір, упорядкування матеріалу).

Якщо ми говоримо про відео, то до творців відносять: сценариста, режисера-постановника, композитора (якщо у відео є музика) і ін.

Винятковість авторських прав

Виключне право автора на своє дітище працює всю його життя до смерті і ще 70 років після неї, якщо творіння було оприлюднено під псевдонімом – то просто 70 років з моменту публікації. По закінченню цього права твір стає надбанням суспільства, в тих винятки, якщо автор заборонив оприлюднювати твір навіть після своєї кончини, і може спокійно використовуватися без авторського гонорару. Наприклад, вірші А. С. Пушкіна давно стали суспільним надбанням: змінювати їх, звичайно ж, не можна, але використовувати можна.

Підіб’ємо підсумок: авторське право на твір дає автору можливість легально використовувати його так, як він вважає за потрібне. Він може отримувати прибуток з цього твору, публікувати його або, навпаки, не публікувати, вважатися автором шедевра і зберігати його в первозданному вигляді.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери»

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: