Докладная записка

Доповідна записка

Доповідна записка: документ або спосіб психологічного тиску?

Доповідна записка – це офіційний документ, який передбачає певні подальші дії. Іншими словами, співробітник в письмовому вигляді скаржиться на свого колегу або підлеглого вищестоящому начальнику. І просить для винного покарання: зробити зауваження, догану або навіть звільнити. Чи може керівник проігнорувати даний факт або зобов’язаний в усьому розібратися шляхом початку службового розслідування?

Багато що залежить від прийнятої в офісі політики. Якщо директор заохочує законно оформлені доноси, то це буде цілком нормальною річчю. Співробітники почне побоюватися один одного і не довіряти поруч сидить, тобто про наявність дружного колективу можна сміливо забути. Але якщо керівник відрізняється адекватністю і вважає за краще до будь-якої скарзі ставитися філософськи, то подібного роду інтриги тут не покатають. Знадобляться вагомі причини для написання “доносу”.

Чим може загрожувати співробітникові така записка?

  1. Викликом до начальника і написанням пояснювальної. Звичайно, ніхто не має права змусити давати пояснення, працівник легко може відмовитися. Але фахівці радять скористатися цією можливістю і спробувати виправдатися. Звичайно, багато людей вважають, що писати пояснювальну принизливо, мовляв, це непряме визнання провини. Якщо людина ні в чому не винен, йому не варто доводити свою невинність. Але деякі начальники міркують з точністю до навпаки: якщо підлеглий відмовився давати пояснення, значить йому банально нема чого сказати. А якщо немає виправдань, значить з усіма претензіями згоден. Сам процес написання довгий і болісний, тому що керівник легко може змусити все переписати або не погодитися з викладеною точкою зору.
    2. Початком службового розслідування. Це набагато серйозніше, тому що передбачається складання цілого пакету документів. За провинилися стежать, намагаються покращити в несумлінності. Якщо керівництво твердо має намір позбутися від неугодного співробітника, воно робить все можливе, бо при бажанні вести можна практично за будь-яку дрібницю. Просто необхідно представити всі в потрібному світлі. Рідко яке розслідування закінчується без наслідків для жертви. Як мінімум на нього чекає догана, а якщо це вже другий випадок за рік, то звільнення на законних підставах (два непогашених дисциплінарні стягнення).
    3. Кадровими перестановками. Наприклад, лікар написав доповідну на медсестру, разом з якою сидить на прийомі. Після такого завідувач відділенням і начмед зобов’язані вжити заходів, тому що навряд чи ці люди зможуть разом працювати. Довіра вже втрачено, відносини зіпсовані, бути однією командою вони не в змозі. Доведеться щось міняти: переводити медсестру в інше відділення, займатися пошуками нового співробітника, давати оголошення про вакансії, навчати новеньку всьому з нуля. Словом, це великі складності, але закінчитися все може аналогічним чином: лікаря знову щось не сподобається, і він поскаржиться вже на іншу помічницю. І так до нескінченності.

З усього вищесказаного видно, що доповідна записка – це не просто документ. У моральному плані це справжня підлість, тому що люди не намагаються розібратися і залагодити всі недомовки, а відразу біжать скаржитися начальнику. Це нагадує шкільну “стукацтво”, коли відмінник здавав вчителю двієчників і прогульників. Зрозуміло, з юридичної точки зору людина має право написати скаргу. Але навряд чи колектив захоче зрозуміти його мотиви. Адже будь-який спір можна вирішити цілком цивілізовано, не доводячи справу до вимушеного звільнення і відповідного запису в трудовій книжці.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери»

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: