Недвижимое имущество

Скільки коштує подарувати або заповісти нерухоме майно

Нерухоме майно

Намагаючись мінімізувати витрати при передачі квартири або будинку, багато хто воліє оформляти з одержувачем майна договір дарування або вносити його в список спадкоємців у заповіті. Але відчужуючи житло на безоплатній основі, слід пам’ятати, що певні витрати при здійсненні зазначених операцій все ж існують. Розглянемо їх докладніше.

Держмито

У поточному році оформити договір дарування обійдеться від 2,5 тис грн. Зазначений розмір держмита стягується за кожен об’єкт житла. Формально дарувальник і його контрагент вправі заощадити при складанні договору без нотаріуса. Але якщо в якості предмета угоди фігурує об’єкт, власником якого є особа, яка не досягла віку 18 років, то факт посвідчення дарчим обов’язковий. Присутність нотаріуса також необхідно, якщо дарувальник передає на користь вигодонабувача частку в квартирі або домоволодінні.

Факт складання заповіту в обов’язковому порядку повинен бути посвідчений фахівцем. За надану послугу нотаріуса доведеться заплатити від 1000 грн.

Альтернативні витрати

  • Оформлення угоди між відчужувачем майна і обдаровуваним особою, яка підлягає в обов’язковому порядку нотаріальному посвідченню;
  • Якщо імперативна норма про посвідчення договору, в рамках якого житло передається на безоплатній основі відсутній, а сторони все ж вирішили скористатися послугами посередника. Але за умови, що майбутнім власником нерухомого майна стане близький родич дарувальника, а сума угоди не перевищує певної величини.

Додатково працівники нотаріальних контор заробляють на наданні послуг юридичного характеру. Їх вартість визначається в індивідуальному порядку.

У столичному мегаполісі (Києві) процедура оформлення договору між дарувальником і контрагентом обійдеться від 4,5 тис грн. без урахування плати за посвідчення угоди.

Питання про те, чи законно стягувати гроші за послуги, якими клієнт фактично не скористався, Верховний суд вирішив на користь співробітників нотаріальних контор.

У перелік послуг, що надаються спадкоємцю, входить:

  • оформлення документа заявительного характеру, який засвідчує факт домагань на заповідане майно (додаткова робота юридичної та організаційного характеру);
  • видача свідоцтва, що підтверджує факт правочинів на заповідане майно (плата для близьких родичів).

Тариф розраховується окремо за кожен документ, виданий нотаріусом.
Фіскальний збір в дохід держави

При оформленні паперів дарувальник або заповідач майна не повинен платити прибутковий податок. Теоретично такий обов’язок покладається на вигодонабувача. Але з цього правила є винятки. У спадкових справах одержувач майна звільнений від сплати ПДФО (податок на доходи фізичних осіб).

Що ж стосується об’єкта, переданого на безоплатній основі в рамках договору, то він не обкладається податком в тому випадку, якщо вигодонабувач – близький родич дарувальника (подружжя, батьки, діти, онуки та інше). В інших випадках вигодонабувачу доведеться заплатити ПДФО у відсотках від вартості нерухомості.
Плануючи передачу майна в дар або в порядку заповіту, необхідно заздалегідь прорахувати потенційні витрати і вибрати найбільш економний спосіб юридичного оформлення процедури.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: