Оформление наследства

Порядок оформлення спадщини

Оформлення спадщини

Вважається, що оформлення спадщини – дуже складна і відповідальна юридична процедура. При її неналежному виконанні часто призводить до споріднених чварам, багаторічним судових позовів і плутанини. В реальності все не так страшно. Необхідне дотримання встановлених законом норм. Та підбір і подання державному реєстратору необхідних документів під керівництвом досвідченого кваліфікованого юриста.

Особливо важливо мати юридичну допомогу, якщо з документами не все гладко. Або якщо спадкоємців декілька і між ними є суперечка про успадкованих частках. Замість матеріальних цінностей іноді успадковуються чималі боргові зобов’язання.

Що потрібно знати про оформлення спадщини

Спадщина відкривається в день смерті спадкодавця або якщо було встановлено факт смерті фізичної особи за рішенням суду.

Щоб заявити про спадщину, потрібно бути або спадкоємцем за законом, або ж мати таке право виходячи з положень заповіту, складеного померлим (і, між іншим, зовсім не обов’язково родичем).

Варіанти оформлення документів при спадкуванні за законом

Можна виділити найпоширеніші випадки спадкування за законом, найчастіше це відбувається в таких випадках:

  1. Заповіту чи ні, або ж воно неправильно складено і визнано недійсним.
  2. Спадкоємці за заповітом з якихось причин не прийняли спадщину, в тому числі написали відмову від спадщини.
  3. Заповіт не поширюється на всю спадщину, в повному обсязі враховано при складанні документа.

Відповідно до ЦК України, визначається черговість спадкування за законом. Кожен спадкоємець з такій черговості має права спадкування, за умови, якщо немає спадкоємців попередньої черги.

А такі родичі, як внуки і внучки можуть бути спадкоємцями за поданням (якщо немає бабки і діда), також як і племінники і племінниці (якщо серед спадкоємців вже немає тіток і дядьків).

Всіма юридичними тонкощами в цих питаннях володіють юристи, адвокати, фахівці з питань сімейного права.

Порядок успадкування строго визначений законодавцем:

  1. Спадкоємці першої черги – це чоловік (дружина), які пережили спадкодавця, а також батьки померлого і його діти. До першої черги відносяться не тільки наявні діти, а й зачаті у шлюбі, які з’явилися на світ вже після смерті батька.
  2. Друга черга – це все рідні сестри і брати, бабусі, дідусі з обох сторін (і батька, і матері).
  3. Третіми є рідні дядечка і тітоньки.
  4. Четвертими у черзі стоять особи, які протягом останніх 5 років (не менше) до дня смерті і відкриття спадщини жили разом, в одній сім’ї з спадкодавцем.
  5. Черга п’ята – вся інша рідня (до 6-го коліна), черговість відповідно встановлена ​​і серед далеких родичів. До останньої черги також відносяться особи, які були на утриманні у покійного.

Оформлення спадщини: порядок дій

Законом встановлено строк 6 місяців на прийняття спадщини. В цей же період можна оформити відмову від успадкованого майна. А також від прав і зобов’язань, що випливають в результаті зазначених дій.

Спадкові справи – компетенція нотаріусів: і державних, і приватних. Якщо всі документи в порядку, є грамотно складене заповіт, немає великого числа спадкоємців, суперечок і судових тяжб між ними – для прийняття спадщини за місцем проживання померлого або там, де залишилося спадок, нотаріусу подають заяву (разом з пакетом документів).

Але в житті, як правило, ідеальні варіанти зустрічаються не часто. Виникають розбіжності між родичами, розділ майна не завжди справедливий, не всіх влаштовує їх частка, або раптом відкриваються нові обставини.

Без кваліфікованої юридичної допомоги самостійно вирішити ці питання навряд чи вдасться. І вийти з ситуації без шкоди допоможе тільки досвідчений фахівець. Він стежить за змінами в законах, підкаже, які потрібні документи, правильно оформить всі папери. Правова допомога, без сумніву, необхідна, якщо, наприклад, пропущені були терміни вступу в спадщину і потрібно, звернувшись до суду, їх продовжити. Або ж порушені права неповнолітніх, недієздатних, допущені помилки. Або з’явилися родичі з-за кордону і багато інших причин.

Перш ніж вступити в права власності, претендентам необхідно зібрати і надати ряд документів.

У нотаріуса встановлюють час і місце відкриття спадщини. Далі йде перевірка підстав для прийняття спадщини або за заповітом, або ж за законом для осіб, які заявили про свої права. Потім встановлюють, чи дійсно вказане майно належить саме цьому спадкодавцеві. А також чи є претензії від кредиторів. Претендують на спадщину повинні мати всі документи, які вимагає буква закону (паспорт, код, свідоцтва про народження, про шлюб, а також заповіт, правовстановлюючі документи на нерухомість, довідки про місце реєстрації та ін.)

Оформлення спадщини – непроста процедура. Тільки хороший юрист здатний обійти всі підводні камені ситуації і допомогти клієнту в найскладніших випадках.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери»

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: