Потерпілий в кримінальному процесі
Поняття потерпілий є в КПК (Кримінально-процесуальний кодекс). Якщо коротко переказати визначення, то постраждала сторона це людина, права якого незаконно порушені. Жертвою може бути, як конкретна людина, так і організація, заподіяна може бути, як моральний, так і матеріальної шкоди. Нижче розглянемо ознаки, які можна виокремити з поняття в КПК.
Ознаки потерпілого
Виходячи з визначення в вище написаної статті, можна виділити ознаки потерпілого в кримінальному процесі:
- фізична або юридична особа
- заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду, зачеплена ділова репутація
Розглянемо кожен ознака більш детально.
Під фізичною особою розуміється будь-яка людина неважливо є у нього громадянство і якої країни, що володіє правоздатністю. Вона виникає у людини з народження і закінчується після смерті. Якщо під час вчинення порушення загинула людина, то статус потерпілого набуває хтось із близьких. Бувають випадки, коли близьких родичів жоден, тоді вони самі вирішують, у кого буде цей статус у даній справі. Коли згода між родича не вдається досягти, то потерпілу сторону визначає слідчий, прокурор або суддя, який курує справу.
Поняття юридичної особи міститься ГК (Цивільний кодекс). Для представлення інтересів фірми в суді обирається представник. Він може бути директором, власником або просто працівником.
Зараз розглянемо наступний ознака потерпілого, який містить в собі кілька понять: фізичний, майновий та моральну шкоду, заподіянні шкоди діловій репутації.
Фізичний шкода – це будь-яка фізична насильство над людиною, (побої, знущання, тяжкі тілесні ушкодження і т. Д.) Заподіює шкоду його здоров’ю. Коли людині завдали шкоди, він може зажадати матеріальної компенсації. Наприклад, в слідстві тяжких тілесних ушкоджень особою була на довгий термін загублена можливість працювати. Відшкодуванню підлягають витрати на препарати, лікування, відшкодування упущеної вигоди. Під упущеною вигодою розуміються ті гроші, які міг заробити людина в той період часу, коли лежав у лікарні. Коли нанесені ушкодження не сумісні з його подальшою роботою, тоді винний повинен відшкодувати витрати додаткову освіту або навчання, щоб отримати нову спеціальність і заробляти на життя. Якщо такі курси можна пройти безкоштовно.
Майнова шкода
Майнова шкода – це нанесення будь-якого матеріального збитку, тобто позбавлення грошей, облігацій, дорогої техніки, різних цінностей, що має чіткий грошовий еквівалент. Цінності можуть бути протиправно вилучено у законного власника майна, але і знищені, сильно пошкоджені або зменшені, тобто була викрадена не вся сума грошей, а якась їх частина. В даному випадку потерпілому було завдано реальних збитків в чітко вираженою грошовій сумі. До таких злочинів можна віднести: крадіжку і шахрайство.
Упущена вигода теж буде ставитися до матеріальних збитків.
Моральний збиток
Моральна шкода – це заподіяння особі психологічних, моральних страждань. Як правило, моральну шкоду не має чіткого грошового еквівалента, т. К. Зазіхає на нематеріальні блага, прописані в Конституції. Такі як:
- честь,
- гідність,
- психічне здоров’я.
Намір винної особи, при заподіянні моральної шкоди, може бути направлений на права, що регулюються Цивільним кодексом (інтелектуальні права, право авторства). Проблема даного збитку полягає в тому, що його неможливо виміряти грошима, а якщо спробувати це зробити, сума буде дуже суб’єктивна, для кожної людини вона буде різною. Тому, як правило, стягнути моральну шкоду дуже важко.
Підрив ділової репутації теж є моральною шкодою. Він виражається в тому, що якась певна фірма, компанія або організація, виставлена не в кращому світлі перед своїми партнерами, дискредитована. Ситуація заважає веденню переговорів в бізнес сфері, втрату важливих партнерів.
Визнання потерпілим
Сам факт заподіяння особі моральної чи матеріальної шкоди не чинить його потерпілим. Потерпілим визнає людину слідчий, прокурор або суддя, який курує цю справу. У постраждалої сторони є можливість написати заяву до посадової особи про визнання його потерпілим. Визнання за особою цього статусу тягне отримання додаткових прав в кримінальному процесі.
Права потерпілого в кримінальному процесі
Потерпілий в кримінальному процесі виступає на стороні обвинувачення, на цій же стороні виступає прокурор. У справах приватного обвинувачення потерпілий сам висуває звинувачення, самостійно їх відстоює, незалежно від прокурора.
Коли потерпілого наділяють статусом обвинувача, він може висувати свої звинувачення, відстоювати їх нарівні з прокурором. Таким чином прокурор відстоює інтереси суспільства, а потерпілий – особисті. Разом з прокурором приватний обвинувач, він же потерпілий, може здійснювати кримінальне переслідування. Дане право, зафіксоване в КПК, дає можливість приватному обвинувачу бути повноцінним учасником кримінального процесу. Мати можливість відстоювати свої права і інтереси.
З повним переліком прав можна ознайомитися в КПК.
Захист потерпілого
Бувають ситуації, в яких потерпілому загрожує небезпека, вона виходити як від обвинуваченого, так і від інших учасників кримінального процесу. Загрози можуть отримувати і близькі родичі. Йде активне перешкоджання розслідуванню. Тоді вживаються необхідні заходи безпеки. Список можливих:
- особистість ховається, впізнання обвинуваченого проходить через спеціальне скло, крізь яке потенційний злочинець не бачить, хто його пізнає;
- за бажанням особи можуть поставити спеціальний пристрій, який буде записувати всі телефонні розмови і фіксувати агресивні випади в сторону об’єкту, що охороняється людини;
- уявити людей, які будуть ходити за громадянином, в разі чого зможуть його захистити від загрози;
- можуть видати бронежилет для захисту від майбутнього посягання;
- вибрати інше місце для життя. Можливо переселення в іншу квартиру або будинок;
- видача підроблених документів, що приховують особу людини;
- хірургічна операція, щоб змінити зовнішність;
- відмова від старої роботи або навчання, або зміна їх.
Допит потерпілого
Сторона, якій завдали шкоди, повинна брати участь у справі, ні тільки, виходячи з моральних міркувань, а й заради інформації. Адже ця людина має дуже цінними знаннями про цей злочин. Тому допит жертви злочину дуже важливий. Якщо з цього боку будуть ігноруватися виклики до слідчого, то це буде протиправно. Порушення закону, значить людини приведуть насильно.
Положення постраждалої сторони, в області допиту, схоже з положенням свідка. Тому правила однакові. Брехня з боку потерпілої або мовчання, ігнорування питань – тягне за собою відповідальність.
На початку цього процесуальної дії жертві злочину пояснюють, що вона повинна робити і не повинна. Перераховуються всі права, написані в попередньому розділі статті. Перед тим, як людина почне розповідати події, пов’язані з цим злочином, слідчий повинен сказати, що його слова будуть зафіксовані і в подальшому використані в даній справі в якості доказів. Якщо допитуваний людина захоче відмовитися від того, що розповідав слідчому, то його слова все одно можуть бути використані, як докази.
Якщо жертва злочину не знає і не розуміє українську (російську) мову, то вона може скористатися своїм правом. Слідчий зобов’язаний запросити безкоштовного перекладача, який буде допомагати жертві злочину і під час суду.
Відсутність у справі постраждалої сторони
Є такі злочини, по якому відсутня постраждала сторона, тобто конкретна особа, якій було завдано шкоди. Такі порушення спрямовані не проти когось конкретного. Вони зачіпають інтереси країни. До таких незаконних дій відноситься торгівля наркотиками – це злочини проти здоров’я людей, які проживають у цій державі. Можна сказати, що дане діяння направлено і проти морального здоров’я людей.
Українське законодавство вкрай повно і всебічно захищає права жертви злочину. Починаючи від права не свідчити, що порочать близьких родичів потерпілої сторони, закінчуючи окремим цивільним позовом, який дозволяє компенсувати матеріальні збитки. Великий перелік прав надається КПК, що дозволяє активно брати участь і сприяти справедливому дозволу розслідування справи.
Адвокатське бюро “Соболь та партнери” надасть професійну юридичну допомогу потерпілому у кримінальному процесі.