Товарный знак, регистрация товарного знака

Реєстрація товарного знака та захист прав

Товарний знак

Товарним знаком називається спеціальне позначення, за допомогою якого можна ідентифікувати свою компанію, бренд, товар або послугу. До товарних знаків відноситься все, по чому дізнаються певний товар або продукт і відрізняють його від аналогічного продукту або послуги конкурента:

  • логотипи,
  • слогани;
  • джингли;
  • бренди;
  • етикетки, упаковки;
  • назви;
  • акаунти в соцмережах;
  • домени;
  • рекламні мелодії.

Товарний знак полегшує впізнавання і запам’ятовування товару.

Переваги реєстрації товарного знака

Сьогодні в Україні існує кілька сотень тисяч підприємств різної форми власності. Першою власністю будь-якої компанії стає її назву, торгова марка, а потім і товарний знак. Реєструвати товарний знак необхідно для того, щоб:

  1. виключити будь-яку підробку конкурентами;
  2. виключити ймовірність того, що саме цей бренд можуть переплутати з іншими;
  3. ніхто не зміг виробляти аналогічну продукцію під такою ж торговою маркою;
  4. юридична особа, самозайнятий або індивідуальний підприємець отримали право одноосібного користування символікою свого бренду;
  5. отримати юридичний захист своїх прав в суді при підробці або незаконне використання третіми особами;
  6. мати можливість стягнути грошову компенсацію з порушників;
  7. бути точно впевненим, що не взяли собі чужий бренд, логотип, назву, тобто, не порушені чужі права;
  8. з компанією могли працювати інвестори, без наявності товарного знака це неможливо;
    можна було продавати франшизу.

Як здійснюється процес реєстрації товарного знака

ІП, самозайняті та юридичні особи, а також фізичні особи, які є іноземними громадянами, які володіють брендами в Україні, мають право на реєстрацію товарного знака. Його реєструють як самостійно, так і за допомогою патентних повірених (юристів). Подача документів відбувається через портал Державних послуг. Реєстрацію здійснює держорган «Укрпатент». Компанія отримує свідоцтво і потрапляє в базу. Згідно із законом термін реєстрації товарного знака не перевищує 18 місяців. Знак дійсний 10 років. Через кожні 10 років термін продовжується. Якщо продовження не відбувається протягом 6 місяців, то припиняється правова охорона знака.

  1. Перш ніж відправити заявку в «Укрпатент», необхідно перевірити, чи не використовує ще хтось обраний знак. Перевірка може поширюватися як на зареєстровані знаки, так і на ті, за якими ще тільки подали заявки на розгляд.
  2. Підібрати всі необхідні для своєї діяльності класи МКТП, вибрати коди для обраного товару або послуги.
  3. Тільки після цього складають заявку і збирають комплект документів в «Укрпатент». Після оплати держмита в «Укрпатент» направляються заяву і документи, відповідно до встановлених вимог.
  4. «Укрпатент» здійснює формальну експертизу матеріалів заявки і експертизу товарного знака, і вже на підставі їх результатів приймається рішення.
  5. Якщо заявка не пройшла перевірку, то «Укрпатент» повідомляє про це. Відмова в реєстрації найчастіше відбувається через те що він не унікальний або НЕ охраноспособностью. Є час підготувати і подати додаткові аргументи для отримання позитивного рішення. У разі схвалення заявки сплачують мито за реєстрацію товарного знака.
  6. Залишається отримати готове свідоцтво поштою і в електронному вигляді.

Зареєстрований товарний знак – це гарант вільного ведення бізнесу, можливості розвивати свій торговий бренд без страху втратити його.

Захист товарного знака

  1. Арбітражні або третейські суди розглядають справи про захист товарного знака в випадках його неправомірного використання. Для відновлення ділової репутації рішення суду може бути опубліковано в ЗМІ.
  2. Захист може здійснюватися адміністративними методами шляхом направлення скарг і заперечень в патентні або антимонопольні органи.
  3. У випадках неправомірного використання товарного знака, пов’язаних з імпортом та експортом продукції за межі України, необхідно звернутися за допомогою до митних органів.
  4. За використання чужих товарних знаків, яке призвело до утворення великої шкоди, може накладатися і кримінальна відповідальність з позбавленням волі до 2 років і сплатою значних штрафів.
Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: