Боргові зобов’язання
Боргові зобов’язання – невід’ємна складова взаємодій між юрособами. Вони можуть утворитися з різних причин. При відсутності вирішення спору між організаціями з приводу оплати заборгованості справа розглядається в арбітражному суді.
У порядку судового провадження позивач може не тільки повернути борг за договором, але і стягнути неустойку, вимагати компенсації збитків, відсотків за користування грошовими коштами, повернення вартості послуг представника в суді. У нашій статті ми розглянемо правову природу супутніх сум, які ви маєте право пред’явити до суду до відповідача.
Відсотки на суму боргу
Ця компенсація представляється як вартість використання ваших грошей в період прострочення оплати за договором відповідачем. Розраховуються відсотки по боргу формулою, в якій в якості ставки приймається ставка рефінансування за той період часу, в якому або ви уклали договір, або пред’явили позов до суду. Зараз ставка дорівнює 8, 25% річних. Т. е. Розрахунок аналогічний тому, який виробляють банки при нарахуванні відсотків за внесок.
Дні, протягом яких сталася прострочення оплати, ви визначаєте з наступного дня, коли оплата повинна була відбутися, до моменту підготовки позовної заяви. Слід враховувати, що правильність розрахунку відсотків впливає на позитивний результат їх стягнення в суді.
Зазвичай в практиці юристів трапляються судові процеси, в яких невірний розрахунок відсотків приводив до відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Також, стягнення відсотків наші фахівці проводили окремо від витребування суми боргу в арбітражі. Якщо у вас був контрагент, який мав перед вами борг протягом декількох років, але згодом він погасив заборгованість, ви протягом 3 років з моменту утворення боргу можете стягнути з нього суму відсотків за період прострочення.
Неустойка за прострочення боргових зобов’язань
Зазвичай договором передбачено стягнення неустойки за невиконання його умов сторонами. Розмір цієї санкції залежить від прийнятого сторонами угоди про застосування штрафних санкцій. Це може бути – додаток до договору або окремий параграф договору. Якщо ви встановили неустойку 5% в день від вартості зобов’язань за договором або суми боргу, то і в суді ви можете вимагати оплату штрафних санкцій в зазначеному розмірі за кожний день прострочення. Зараз практика формується на підставі договору і застосування положень про зменшення нестійкі трапляється все рідше.
Суд має право розглянути заяву про зниження неустойки. Але ми мали справу з ситуаціями, коли навіть така грабіжницька неустойка, як було вказано в нашому прикладі, була стягнута судом з боржника. При цьому сума неустойки була більше розміру боргу в 10 разів. Про пропорційності санкції в цьому процесі ніхто і слухати не став. Тому читайте уважно умови договору, який підписуйте.
Якщо в договорі прописано «за порушення зобов’язань сторони відповідають відповідно до законодавством України», то за прострочення у виконанні умов угоди відповідальність розраховується і встановлюється з використанням ставки рефінансування.
Пам’ятайте, що в суд ви можете звернутися тільки з вимогою оплати однієї із санкцій – або відсотки, або неустойка. Одночасно стягнути і те й інше в арбітражі не можна. Це стосується вимог за фінансовими зобов’язаннями (грошовим боргах).
Збитки та збитки за боргами
Крім стягнення шкоди та збитків в арбітражі вам необхідно пам’ятати, що тут головне уявити повноцінні докази заподіяння вам збитків винною стороною. Збиток через невиконання зобов’язань може бути реальним. Наприклад, через прострочення виконання умов договору боржником, з вас інша особа зажадало оплати санкцій за порушення перед ним.
Або упущена вигода – це несприятливі для вас наслідки, які настали через виникнення боргу за договором. Ця категорія санкцій до боржника є однією з найбільш складно доказових в суді і в більшості випадків суд відмовляє у стягненні сум упущеної вигоди.
Визначення повного розміру заборгованості, з урахуванням додаткових ваших витрат на стягнення боргу, відсотків і неустойки самостійно розрахувати досить складно. Існують законодавчо встановлені правила для розрахунків. Якщо вами буде допущена помилка, в арбітражі відмовлять у задоволенні вимог.
Для того, щоб ви отримали в судовому процесі виконавчого листа не тільки на заборгованість за договором, але і компенсували свої збитки і витрати за рахунок боржника, ми рекомендуємо звернутися вам в юридичну компанію. Досвід професійних юристів дозволить вам скористатися всіма можливими правами в арбітражному процесі і покарати боржника на повну вартість понесених вами збитків від його несумлінної поведінки.
Адвокатське бюро «Соболь і партнери»