Рабочее время

Робочий час

Кожна людина, добираючись на роботу, витрачає певну кількість часу. Звичайно, цей час можна порівняти для різних міст. У мегаполісах, де життя мчить набагато швидше, люди, які проводять всього годину, в дорозі добираючись на роботу, вважають, що вони живуть поруч з роботою. Є люди, які проводять в дорозі набагато більшу кількість часу, при цьому змінюючи різні види транспорту: автобус, метро, таксі. У маленьких провінційних містах, час, витрачений на дорогу до роботи, становить найчастіше менше години.

Що являє собою робочий час

Як правило, компанії і фірми, при розрахунку робочого часу співробітника, не враховують час, який було витрачено працівником на дорогу з дому на роботу і в зворотному напрямку. Через це оплачуваний час це одне, а повний час, витрачений за цілий день для роботи – це зовсім інше.

Коли у людини є постійне робоче місце він все ж може спланувати свій робочий день. Прорахувати час, коли йому необхідно вийти з будинку, щоб не запізнитися на роботу. Бувають ще такі категорії людей, які не мають постійного офісу, кабінету або будь-якого іншого приміщення, куди б вони могли приходити щоранку. До таких категорій відноситься фахівці з області обслуговування. Фірми, для економії грошей, закривають свої офіси, а співробітникам видають завдання на кожен день і в різні місця. Таким робочим важко спланувати кількість необхідного часу, на дорогу до роботи. Цей час може зайняти пару трійку годин, а іноді і більше.

Така ситуація має місце як в Україні, так і в країнах Європи. Так в Іспанії одна фірма (Тусо) по установці систем безпеки, ліквідувала свої регіональні офіси ще вісім років тому. Для виконання різних завдань, працівники повинні були витрачати величезну кількість часу, щоб їздити не тільки по території одного великого міста, але і в межах країни. Працівникам доводилося переміщатися за сотні кілометрів. Втім, час, витрачений, на дорогу не вважалося робочим. Співробітники даної компанії, не змогли знайти спільної прийнятного рішення з керівництвом фірми, звернулися з цією проблемою до Європейського суду. І ось через роки розглядів, взаємних доводів і обвинувачень, суд постановив включити в робочий час, час, витрачений на дорогу.

Робочий час на принципах норм охорони праці, здоров’я і безпеки

Постанова суду заснована на принципах норм охорони праці здоров’я і безпеки, як вони викладені в директиві ЄС за тривалістю робочого дня. Цим рішенням Євросуду хоче захистити робітників від експлуатації роботодавцем. У документі чітко вказується, що жоден робітник в ЄС не повинен працювати більше 48 годин на тиждень.

Експерт Бі-бі-сі з юридичних питань Клайв Койман стверджує, що рішення Європейського суду може мати вагомі наслідки. Тисячі роботодавців порушують тривалість робочого дня. І тепер їм доведеться приймати різноманітні заходи для того, щоб залагодити це питання.

Адвокат Кріс Таттон схиляється до думки, що розпорядження суду може змінити рівень заробітної плати мільйонів людей. Адже тепер з урахуванням даного рішення, з’ясовується, що деякі категорії робітників за тиждень працюють на 10 годин більше, ніж вважали раніше. Це означає, що зарплата цих людей тепер менше мінімальної.

Економісти прогнозують, що після такого рішення суду не всі компанії зможуть оплачувати своїм співробітникам час, яке ті проводять в дорозі по дорозі на роботу. У зв’язку з цим можливе закриття багатьох фірм в цілому.

Після остаточного постанови суду, компанії почали вирішувати питання, пов’язані з часом на дорогу для своїх співробітників. Одні роботодавці почали складати графіки робіт для своїх співробітників, так що б ті витрачали менше часу на дорогу до роботи. Це здійснюють за рахунок того, що перший і останній виклик повинен знаходитися недалеко від будинку. Інші, в зв’язку з появою ситуацією зменшують час основної роботи, що не є вдалим рішенням в перспективі. Деякі компанії взялися самостійно доставляти робітників до місця роботи.

Наші співвітчизники (в залежності від міста) витрачають приблизно від 30 хвилин до 1,5 години. Згідно з національним КЗпП час, витрачений на дорогу до роботи, не вважається робочим часом. У доступному для огляду майбутньому причин для зміни даного положення не передбачається.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери»

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: