Юридические советы по покупке квартиры

3 юридичних ради при оформленні угоди на квартиру

Юридичні поради при оформленні угоди з придбання квартири

Купівля довгоочікуваного житла в більшості випадків є радісним, але і водночас складним процесом, насиченим різними юридичними тонкощами. Якщо не перевірити належним чином документи на нерухомість, не з’ясувати всі обставини продажу, наслідки після укладення угоди можуть виявитися для покупця неприємними. У зв’язку з цим важливо знати три основних правила при придбанні нерухомого майна.

Перевірка правовстановлюючих документів

Безпосередньо перед укладанням угоди слід переконатися в наявності права власності продавців на об’єкт продажу. Для цього потрібно попросити у продавця надати виписку з ЕГРН (єдиний державний реєстр нерухомості) на поточну дату, в якій буде надана вся інформація про власність і права третіх осіб на нерухомість. При цьому варто звернути увагу на відсутність запису в реєстрі про знаходження майна в заставі або накладення на нього арешту. Тому повторну таку довідку найкраще запросити за кілька годин до здійснення покупки.
Крім цього рекомендується звернути увагу на кількість укладених угод з нерухомістю. Якщо протягом не тривалого періоду часу вона, раз у раз, переходила від одного покупця до іншого, можливо є якісь недоліки (проблеми проживання через температурного режиму, погані, галасливі сусіди і т. д.).

Крім того, крім відомостей з Держреєстру, потрібно ознайомитися з договором, на підставі якого продавцеві перейшла у власність квартира. Це може бути:

  • договір дарування;
  • приватизаційний пакет документів;
  • свідоцтво про право власності, яке перейшло у спадок;
  • договір купівлі-продажу.

Також рекомендується подивитися технічний план об’єкта, в якому буде видно чи проводилася перепланування, дозволена Бюро технічної інвентаризації.

Визначення кола продавців

Якщо житлове приміщення знаходиться в частковій або спільній власності кількох осіб, то в договорі купівлі-продажу повинні бути вказані всі власники в якості сторони продавця.
Коли часткою володіє також неповнолітня дитина або особа, яка визнана недієздатною, важливо перш ніж укладати угоду звернутися до органу опіки та піклування за отриманням їх згоди на відчуження майна.
У разі якщо продавець раніше купував квартиру в шлюбі, а в даний час шлюб розірвано, потрібна згода колишнього з подружжя на здійснення продажу.

Перевірка заборгованості по комунальних послугах

Нерідко бувають випадки продажу квартири з боргом по комунальним платежам. У свою чергу така умова за згодою сторін вноситься в укладається договір, де вказується повна сума заборгованості, що переходить покупцеві. Однак при придбанні житла краще самостійно ознайомитися з такими відомостями, щоб переконатися в їх достовірності. Це можна зробити:

  • на сайті керуючої компанії або;
  • запросити у продавця підписаний і скріплений печаткою свіжий акт звірки;
  • через виписку на порталі Державних послуг;
  • подивитися останні оплачені квитанції за всіма видами комунальних платежів.

При наявності виявленої заборгованості після придбання, покупець може сплатити наявний старий борг, і в порядку регресу в подальшому стягнути його через суд з продавця. Але в свою чергу це спричинить витрати як грошові, так і тимчасові.

Таким чином, перед здійсненням покупки квартири покупець повинен уважно ознайомитися з усіма документами, дізнатися про відсутність заборгованості або її точний розмір на момент придбання. Крім того, важливо, щоб був чітко визначено коло продавців – власників квартири, щоб угода була безпечна і не несла негативних наслідків для обох сторін.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери»

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: