Перекрестный допрос в уголовном процессе.

Перехресний допит

Перехресний допит в кримінальному процесі

Перехресний допит існує для уточнення вже даних показань підозрюваного, а також для доведення або спростування їх достовірності. Його суть прихована в самій назві – перехресний, т. Е. Ведеться кількома учасниками одноразово.

Законом такий вид допиту не передбачений, але на практиці допустимо і активно використовується. У процесі попереднього розслідування, в момент допиту слідчого, адвокат часто додає свої питання, для уточнення інформації або її пояснення. Однак, якщо сторона захисту задає коригувальні питання занадто часто, слідчий робить зауваження. У законі прописано, що адвокат може паралельно задавати питання, але тільки якщо слідство це допускає. Якщо адвоката обмежують в якомусь питанні, він може подати офіційне прохання про включення даного питання до протоколу справи, якщо вважає потенційно отриману інформацію важливою для слідства. У свою чергу, слідчому необхідно аргументувати, з якої причини він виключив це питання в процесі попереднього розгляду.

Участь адвоката в допиті

Важливо розуміти, що захисник підсудного може брати участь у допиті не тільки свого підзахисного, а й інших учасників слідства. Про них він також повинен офіційно заявити на попередньому слідстві. Однак, це право реалізується вкрай рідко через поправки “з дозволу слідства”. Хоча, Конвенція про захист прав людини передбачає гарантію обвинуваченої стороні допитати тих учасників процесу, які свідчать проти підозрюваного.

Вільніше і активніше такий допит практикується вже на стадії судового слідства. У залі суду дуже часто ведеться перехресний допит, т. К. Там присутні всі причетні до справи особи.

Порядок проведення допиту

Існує певний порядок допиту в ході судового слідства. Спочатку питання задає та сторона, з чиєї ініціативи було залучено допитувана особа. Наприклад, обвинуваченого в першу чергу завжди допитує сторона захисту. Тільки після закінчення цього допиту, інша сторона може поставити свої запитання. Якщо в цей момент у першій стороні виникли нові уточнюючі питання, вона знову може їх задати після закінчення допиту другою стороною, як допитуваного, так і іншим особам, якщо це необхідно.

Від сюди. можна зробити висновок, що слідство завжди починається з прямого допиту і лише після виникнення неточних показань, які раніше не оприлюднених фактів, потреби в уточненні і т. д. починається перехресний допит. якщо такої необхідності не виникло, судове слідство зупиниться на прямих допитах.

Види чи класифікація допиту

У кримінальному законодавстві немає прямого поняття перехресного допиту, тому його види мають лише теоретичний характер. Прийнято розділяти мети такого допиту:

  1. Спростування даних показань (якщо у другої сторони з’явилися сумніви в чесності даних показань, і вона може за допомогою додаткових питань звернути на це увагу суду і слідства).
  2. Акцентування уваги суду на компетентності допитуваного особи в питаннях на які вона відповідає.
  3. Уточнення деталей в раніше даних показаннях, що мають особливу важливість для ходу слідства.
  4. Розкриття нових матеріалів для слідства, що підтримують сторону, яка вносить додаткові питання.

Так само, існує теоретична класифікація щодо тактики, обраної для допиту:

  1. агресивний допит – ведеться відповідним тоном, питання формулюється в гострій формі, з чітким виділенням суті. Це робиться для того, щоб позначити і виявити неправоту допитуваного;
  2. відволікаючий допит. додаткові питання коректним доброзичливим тоном задаються з метою “зловити” допитуваного на суперечливості. Одні і ті ж питання можуть задаватися з невеликою періодичністю, трохи змінюючи свою форму, з метою довести, що допитуваний відповідає різними фактами на один і той же по суті питання;
  3. послідовний допит. Питання збудовані в логічній послідовності. Такий вид використовується з метою. допомогти учасникам процесів самостійно прийти до потрібних висновків;
  4. непослідовний допит. Повна протилежність попереднього типу. Питання задаються не логічно і несвоєчасно. З метою не дати допитуваному особі прийти до того, до чого веде інша сторона слідства;
  5. “Рваний допит” або по-іншому змішаний. Ведеться послідовний допит в своїй логічній послідовності, але паралельно вкидаються абсолютно несподівані питання. Це робиться з метою збити з думки допитувана особа і змусити його відхилитися від чітко вибудуваної лінії даються показань.

Тактика одночасних допитів вкрай різноманітна. Тому, використовуючи цей метод, потрібно враховувати деякі особливості.

Допит в залі суду

З боку людської психології допит в залі суду дається особі набагато складніше, ніж допит на попередньому слідстві. В першу чергу, це пов’язано з тим, що на судовому засіданні присутні всі учасники процесу. Будь-хто може внести спростування сказаного, або просто гостро відреагувати на свідчення допитуваного. Це хвилювання позначається в першу чергу на тоні допитуваного особи, що в свою чергу, має особливий вплив на судових присяжних та інших учасників процесу.

Так само. необхідно враховувати, що до справи прикріплюється вся інформація з досудового розслідування. Т. е. Допитуваний вже відповідав на ці питання деякий час назад. Будь-які розбіжності показань можуть бути використані в потрібну сторону для допитували боку.

У деяких випадках, учасник процесу, сам усвідомлено змінює свої показання. Це може статися навмисне або під тиском. В такому випадку, в процесі судового слідства перехресний допит потрібно вести таким чином, щоб довести абсурдність показань допитуваного. Питання повинні задаватися таким чином, щоб відповіді на них звучали саме як протиріччя і заплутаність допитуваного особи.

Якщо в судовому процесі не беруть участь присяжні, як правило, суддя досить швидко намагається припинити допит і перейти до подання інших доказів справи і фактів. Але, якщо в процесі беруть участь присяжні, допиту, особливо перехресному, приділяється досить багато часу. Тому що саме в цьому процесі учасникам простіше зіставити показання, провести паралелі з фактами і зробити вирішальні висновки.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери»

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: