Поведінка на допиті
Всі зустрічаються з таким випадком, коли доводиться бути свідком у кримінальних справах і когось викликають на допит. Це відбувається, в першу чергу, порядком або телефонограмою, або оперативні співробітники приносять повістку і засовують в щілину між дверима. Всі ці варіанти ігнорувати ні в якому разі не можна. Якщо ви думаєте про те, що отримавши повістку на виклик на допит, а ви на нього не з’явитеся і це залишать без уваги, то глибоко помиляєтеся. Особливо, якщо ви дуже потрібні слідству. Розглянемо саме такий варіант (поведінка на допиті).
Виклик на допит
Телефонограму також не потрібно ігнорувати. Оскільки слідчий набере ваш номер телефону, викличе на допит до певного часу, ви не з’явитеся і все начебто добре. Ні. Тому що перший раз не з’явитеся, другий раз не з’явитеся, то на третій раз вас під «білі ручки» з роботи або з дитячого садка куди ви відведете дитини, співробітники поліції (не в наручниках), але дуже наполегливо проводять вас до слідчого. І якого його буде стан так би мовити душі, це залишається лише питанням. Не думаємо, що він буде вас зустрічати з розпростертими обіймами, як старого доброго друга. З цього, відповідно, буде і проведення допиту.
Рекомендація – на всі виклики потрібен адвокат
Настійно рекомендуємо на всі такі виклики бути з адвокатом. Ні ходите ні в якому разі один. Оскільки, зрозумійте слідчий – вам ні один, ні товариш і ні брат. Це людина, яка вам бажає добра, напевно, в найостаннішу чергу. Він виконує свої професійні обов’язки і йому треба закінчити кримінальну справу будь-яким способом, який, відповідно, законний і прийнятний.
Тому обов’язково перед допитом проговорите з адвокатом всі важливі моменти і нюанси допиту. Адвокат вас грамотно проконсультує. Тому що будь-який допит – це стрес.
Уявіть собі ситуацію, що ви приходите в лікарню і тут же кажуть, що вам терміново потрібна операція і треба прямо зараз на операційний стіл. Стрес? Так. Те ж саме, як і отримання повістки. Начебто законослухняний громадянин, платите податки, ніде начебто в таких махінаціях помічені не були, але вас викликають. Відповідно, стресову ситуацію ніхто не виключав.
Адвокат – це стрессоустойчивий людина. Це його робота. Він робить це кожен день. Для нього знаходження в слідчих кабінетах це його так би мовити, як для риби вода. Це його існування. Тому адвокату бути зібраним, холоднокровним, спокійним – притаманне його професії. Що стосується вас – для вас це стрес. І при стресі можна наговорити дуже багато зайвого.
Що відповідати на запитання
Всі прекрасно пам’ятають чудові і старовинні наші фільми, коли викликають на допит і запитують, що ви можете сказати – все. Цього робити ні в якому разі не треба. А треба виважено обмірковувати кожну відповідь на будь-яке поставлене питання.
Постаратися ні хвилюватися, ні нервувати. Нічого страшного, якщо ви візьмете і зверніться до свого адвоката: – «Шановний Іван Іванович правильно я говорю» – адвокат ківнёт або скаже: «Так, правильно». Це не є протизаконним.
Слідчий не має права в ваші консультації з захисником, а це є консультацією як такої. Закликати вас не має право. Ви обговорюєте перед тим як прийти на допит з адвокатом, що може бути, про що може піти мова, які питання можуть бути і як на них відповідати. Це найважливіший факт.
Чи не буде загострювати увагу на питаннях, тому що всі питання стосовно саме допиту, виходять із самої суті кримінальної справи або з виклику вас на допит. Тому що адвокат зрозуміє в чому причина і чому вас викликають. Припустимо, ви чесний генеральний директор, все робите прекрасно, але через дві-три компанії буде існувати компанія одноденка, яка списує гроші, переводить, т. Е. Злочинна компанія. І слідчому потрібно перевірити весь ланцюжок. Тому вас можуть «смикнути». Не забувайте такий важливий факт, що від свідка до підозрюваного або обвинуваченого один крок.
Важливо
Перед тим як зайти на допит, телефон, ключі, гроші віддайте адвокату. А також не полишає їх в машині. Оскільки адвокат оглядати не мають права, а з цього допиту можете і не вийти. Оскільки ви можете бути схильні до затримання на 48 годин, в рамках якого вам можуть бути пред’явлені, в тому числі і звинувачення. Тому повторимося. Всі речі віддаємо адвокату.
Обговорюєте спокійно з адвокатом знаки, якісь підморгування або скажімо так наступити вам на ногу, стиснути ваше плече, якщо ви говорите зайве, то адвокат вам натякає: «Шановний Вася, закрий свій рот. І більше не говори нічого зайвого, інакше ти потрапиш в нехорошу ситуацію ».
Звертаємо увагу на ведення протоколу і на людей, що знаходяться в кабінеті. При допиті слідчий допитує вас в присутності захисника, який вами запрошений. Нікого зайвого в кабінеті при цьому допиті бути не може. Дуже часто практикується, що при допиті у нас в кабінеті співробітники поліції (оперуповноважені), які можуть грати хорошого і поганого поліцейського і т. Д.
Протокол допиту читаємо уважно. Всі порожні графи закреслює, ставимо знак ZERO, відчуйте себе кіноперсонажами.
Обов’язково
Якщо на вас чинився тиск, а воно буває різним. Це не означає, що слідчий буде на вас кричати, хапати папку і бити вас по голові – далеко немає. Слідчий може бути доброзичливою людиною і бажати вам тільки добра, але при цьому умовляючи вас визнати провину, розповісти якісь деталі, які ви викладаєте не так, а по іншому. Тому що побудова пропозиції той же важливо. Всіма пам’ятають відому фразу «Стратити не можна помилувати». Де поставити кому? У слідчого треба стежити за своїми мовою, за своїми побудовами фраз, і за веденням протоколу.
Тому якщо на вас виявляється будь-який тиск (вмовляннями, психологічне), то обов’язково в зауваженнях вносите в протокол, що на вас чинився слідчим таким-то тиск, в чому воно виражалося, як воно проявлялося, і як воно вами сприймається. Адвокат робить такий же запис.
З Вами завжди повинен бути адвокат
Адвокат знаходиться завжди поруч з вами. Ні через три стільці, ні через кабінет, тільки поруч з вами. Якщо ви не впевнені у відповідях, то не бійтеся сказати, що вам потрібна конфіденційна допомогу захисника наодинці з ним. Бачите з кабінету, відійдіть подалі, спокійно пошепчу (як відповісти, що відповісти) і спокійно відповідайте.
Зрозуміло, що існує стаття Конституції і все її практично знають, але застосовувати її треба дуже вміло і не завжди на першому допиті. Краще сказати: «Я не пам’ятаю чи я забув», – або послатися на свою пам’ять і сказати: «Ці події були давно, стерлися і мені треба згадувати», – ніж сказати: – «Я відмовляюся давати показань» – або посилатися на статтю Конституції. Ні. Оскільки вам потрібно знати в яких цілях ви викликані, чому ведеться допит, чому саме ви. А далі коли ви підете з цього допиту, спокійно пропрацювати тактику захисту зі своїм адвокатом. Попросіть копію протоколу у слідчого. Якщо слідчий лояльний, то він його вам дасть. Якщо немає, то, в принципі, хороший захисник завжди конспектує ваші питання або записує на диктофон. Це не заборонено. Для ведення адвокатського досьє диктофон, в принципі, прирівнюється до звичайної авторучці.
Ось що потрібно знати при проведенні першого допиту
Звертаємо увагу – першого допиту. Це основні моменти, на які треба звернути увагу. Холоднокровність, в першу чергу.
Якщо вам поставили запитання, то зрозумійте закон не встановлює часового проміжку на його відповідь. Це не означає, що протягом п’яти секунд ви повинні вимовити відповідь. Ви спокійно, врівноважено протягом декількох хвилин обмірковуєте відповідь і його викладаєте. Всі ці речі дуже важливі.