корпоративное управление

Система корпоративного управління

Що таке корпоративне управління?

Корпоративне управління – це система менеджменту. Вона поєднує в собі правила і принципи, які сприяють досягненню цілей компанії і задовольняють при цьому потреби зацікавлених сторін. Поява даної форми управління було обумовлено поліпшеннями в розвитку економіки, ослабленням конкуренції і процесами централізації виробництва.

Основні принципи корпоративного управління

В основі корпоративного управління лежать деякі принципи, які являють собою стійкий фундамент всієї системи. Вони обумовлені проблемами, які можуть виникати при поділі власності та / або влади над нею. Дотримання цих принципів сприяє становленню продуктивних взаємин між сторонами кооперативного управління. Серед цих принципів виділяють:

  • Підзвітність. В основі цього принципу лежить зобов’язання обґрунтувати і надати письмові протоколи дій компанії;
  • Прозорість – готовність компанії надавати достовірну інформацію про всі істотні факти, що стосуються його діяльності акціонерам та іншим зацікавленим сторонам;
  • Справедливість – рівне ставлення і права між усіма акціонерами. Крім них, необхідно також забезпечити справедливе ставлення до всіх зацікавлених сторін: працівникам, співтовариствам, державним посадовим особам;
  • Відповідальність. Під цим принципом мається на увазі, що рада директорів уповноважений діяти від імені компанії, тому він повинен взяти на себе повну відповідальність за надані йому повноваження.

Переваги корпоративного управління

Корпоративне управління як форма менеджменту вкрай ефективна модель ведення бізнесу. Вона має великий спектр переваг, серед яких:

  • забезпечення корпоративного успіху і економічного зростання;
  • підтримування довіри інвесторів, в результаті чого компанія збільшить свій капітал;
  • зниження капітальних витрат;
  • позитивний вплив на ціни акцій;
  • стимулювання власників, а також керівників до досягнення цілей, що відповідають інтересам акціонерів і організації;
  • формування бренду і підтримка його розвитку.

Недоліки корпоративного управління

Але, як і в будь-який інший формі, корпоративне управління має ряд мінусів. Таких як:

  • Можливість корупції через розбіжності інтересів сторін;
  • Обробка великої кількості документів у зв’язку зі звітністю;
  • Складність оформлення.

Недоліки цієї форми менеджменту вкрай не великі і часто присутні в будь-якій сфері ведення бізнесу. Однак, переваги, які компанія може отримати при виборі корпоративного управління можуть примножити успіх фірми в кілька разів.

Моделі кооперативного управління

У кожній країні існує своя модель кооперативного управління, особливості якої обумовлені різними факторами. Серед них є три найбільш поширені:

  • англо-американська;
  • німецька;
  • японська.

Складові елементи, які визначаються корпоративної моделлю: основні учасники корпоративної діяльності, структура акціонерного капіталу в даній країні, склад ради директорів, вимоги до розкриття інформації про акціонерні корпораціях, які зареєстровані на біржі, корпоративні дії, що вимагають схвалення акціонерів і т. д.

Англо-американська модель

Англо-американська модель управління робить акцент на правах і потребах акціонерів, які можуть вибирати весь склад ради директорів. Він, в свою чергу, направляє керівництво компанії. Тут ми бачимо чіткий поділ власності та менеджменту. Компанією керують професійні менеджери, які мають мізерно малий пакет акцій. Інституційні інвестори, такі як банки, є портфельними інвесторами. Коли вони не задоволені діяльністю компанії, вони просто продають свої акції. Ця модель є основою корпоративного управління у Великобританії, Канаді, Америці, Австралії та інших країнах.

Німецька модель

Згідно з німецької моделлю управління, працівники є однією з ключових зацікавлених сторін в компанії і повинні мати право брати участь в управлінні компанією. Корпоративне управління здійснюється через два ради, тому її ще називають дворівневою. Перший – Наглядова рада. І акціонери, і працівники вибирають його членів. Другий – Рада керуючих. Наглядова рада призначає Рада керуючих і контролює його роботу. Ця модель поширена в Європі.

Японська модель

Японські компанії мобілізують значну частину капіталу через банківські та інші фінансові установи. Оскільки ті мають дуже високі ставки в бізнесі, вони також тісно співпрацюють з керівництвом компанії. Акціонери і основні банки разом призначають Рада директорів і Президента. У цій моделі поряд з інвесторами визнаються інтереси кредиторів.

Наприкінці слід сказати, що, незважаючи на деякі недоліки, корпоративна система управління вважається однією з найстабільніших в світі.

Адвокатське бюро «Соболь і партнери»

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: